Informacja Administratora

Testy sprawnościowe do klas sportowych - wymagania

Testy do klasy sportowej Lekka atletyka

1.       Test sprawnościowy zostanie poprzedzony rozgrzewką, którą poprowadzi trener lekkiej atletyki.

2.       Kolejność konkurencji: w dal z miejsca/60m./p.lek/ 600m.-1000m.  lub 200m.
3.       Uczeń może uzyskać maksymalnie 150 punktów. Maksymalna liczba punktów z testu sprawnościowego wynosi 140pkt. Natomiast dodatkowe punkty uczeń otrzymuje za przynależność klubową lub szczególne osiągnięcia sportowe)
4.       Suma zdobytych punktów z czterech konkurencji  zdecyduje o rankingu końcowym ucznia ubiegającego się o przyjęcie do klasy sportowej XLIII LO.

Opis konkurencji biegowych:
Konkurencje biegowe zostaną rozegrane z pozycji wysokiej, czas mierzony stoperem na postawienie pierwszego kroku biegowego. Konkurencja sprinterska 60m to bieg indywidualny natomiast konkurencje wytrzymałościowe 200m, 600m, 1000m  to biegi grupowe.
(przed każdą próbą trenerzy przeprowadzający test tłumaczą i pokazują dokładnie pozycje startowe (komendy startowe), oraz ogólne zasady danej konkurencji).

Opis konkurencji technicznych:

Konkurencja skok w dal z miejsca rozgrywana jest do piaskownicy.
Uczestnik testów ma 3 próby, które następują jedna po drugiej. Zawodnik przed próbą ustawiony w lekkim rozkroku, skok jest oddawany z odbicia obunóż, lądowanie do pół przysiadu. Kandydat przed próbą nie może przekroczyć wyznaczonej linii - najlepszy wynik z 3 prób jest zapisywany.
Konkurencja rzut piłka lekarską 3 kg zza głowy rozgrywana jest na bieżni lekkoatletycznej.
Uczestnik testów ma 3 próby, które następują jedna po drugiej. Zawodnik ustawiony w lekkim rozkroku - stopy na szerokość bioder, rzut wykonuje poprzez przeniesienie piłki za głowę, wygięcie tułowia w tył a następnie wyrzut dynamiczny piłki w przód. Kandydat po wyrzucie piłki nie może przekroczyć wyznaczonej linii  - najlepszy wynik z 3 prób jest zapisywany.
(przed każdą próbą trenerzy przeprowadzający test tłumaczą i pokazują dokładnie pozycje wyjściowe oraz ogólne zasady danej konkurencji).

Testy do klasy sportowej Piłka Nożna

1. Test sprawnościowy zostanie poprzedzony rozgrzewką, którą poprowadzi trener piłki nożnej.

2. Kolejność konkurencji: prowadzenie piłki po slalomie, zwroty z piłką, żonglerka, uderzenie na bramkę.

3. Uczeń może uzyskać maksymalnie 10 punktów za szczególne osiągnięcia sportowe, klasę sportową, lub przynależność do klubu sportowego.

4. Suma zdobytych punktów z czterech konkurencji zdecyduje o rankingu końcowym ucznia ubiegającego się o przyjęcie do klasy sportowej XLIII LO.

Opis konkurencji z piłką nożną :

Prowadzenie piłki po slalomie

Zawodnik stoi z nogą na piłce na linii STARTU i ma za zadanie wykonać drybling po określonym torze. Odmierzanie czasu rozpoczynamy, w momencie gdy kandydat przekroczy linię startu. Zawodnik ma po kolei obiegać z piłką tyczki, a następnie przebiec linię METY. W przypadku gdy zawodnik nie ukończył próby w poprawny sposób (poślizgnął się, przewrócił, obiegł lub dotknął któregoś z pachołków), musi powtórzyć próbę. Drugie błędne wykonanie oznacza dyskwalifikację zawodnika.

Zwroty z piłką

Zawodnik ma za zadanie wykonać jak najszybciej 6 zwrotów z piłką między liniami wyznaczonymi pachołkami oddalonymi od siebie o 5 m. Pomiar czasu rozpoczyna się wraz z poruszeniem piłki leżącej na linii przez zawodnika. Zawodnik musi poprowadzić piłkę za jedną i drugą linię (piłka przekroczy całym obwodem linię, wykonując zwroty z nią) 6 razy. Zawodnik kończy próbę, przekraczając linię startu i zatrzymując piłkę stopą. Próbę wykonuje się 1 raz. W przypadku błędu zawodnika próbę należy powtórzyć. Drugie błędne wykonanie oznacza dyskwalifikację zawodnika.

Żonglerka

Zawodnik rozpoczyna próbę żonglerki podnosząc piłkę nogą z podłoża lub opuszczając piłkę z ręki. Żonglerka trwa 1 min i jest liczona liczba podbić piłki w powietrzu w kwadracie 5m x 5m . Ocenie podlega liczba odbić piłki w cyklach w czasie 1 min . Próbę wykonuje się 2 razy.

Uderzenie na bramkę

Zawodnik ma za zadanie oddać strzał na bramkę z odległości 20 metrów. Przed oddaniem strzału należy po krótkim prowadzeniu piłki, minąć tyczkę zwodem i oddać strzał z przed linii oznaczającej punkt 20 metrów. Każdy gracz ma 3 powtórzenia. Najwyżej punktujemy uderzenie piłki pod poprzeczkę w środek bramki. Jeżeli piłka dotknie ziemi przed przekroczeniem linii bramkowej jest 0pkt.