Informacja Administratora

Zarys dziejów szkoły przy ulicy Królewskiej.

Tradycja szkoły przy ulicy Królewskiej sięga 1913 roku, kiedy to mamy informację o pierwszej szkole powszechnej w Starych Chojnach. Nasza szkoła jest więc, najstarszą szkołą w Chojnach. Znajdowała się ona na terenie obecnej szkoły, przy czym drewniany budynek, ówczesnej szkoły, stał od strony ulicy Gościnnej.

Szkoła przetrwała I wojnę światową i powojenne burze. Wkrótce stała się zbyt mała, aby wszystkie chojeńskie dzieci miały miejsce do nauki. Społeczność Starych Chojen postanowiła wybudować nowy budynek. Powstał on dzięki jej ofiarności. Jest to część tzw. „starego budynku” szkoły przy ulicy Królewskiej 15. Funkcjonuje on od roku 1933. W roku 1936 otwarto kolejną szkołę powszechną w bliźniaczym budynku- Królewska 13. Szkoła w tym samym roku otrzymała imię Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

II wojna światowa przerwała naukę, w budynkach szkoły, dla dzieci z Chojen.

W roku1945 nastąpiło  ponowne otworzenie  budynku szkoły dla uczniów. Mieściło się w nim kilka szkół. Między innymi były to Szkoły Towarzystwa Przyjaciół Dzieci nr 9 i 10.

Od początku lat pięćdziesiątych w szkole przy ulicy Królewskiej miało swoją siedzibę XVI Liceum Ogólnokształcące  imienia Henryka Sienkiewicza. W maju 1958 roku pierwsi absolwenci XVI Liceum Ogólnokształcącego zdali pomyślnie egzamin dojrzałości.

W roku 1957  powołano do życia, w miejsce innych szkół powszechnych,  Szkołę Podstawową nr 107. Nadano jej wkrótce imię Juliana Tuwima.

Jego tradycje kontynuuje XLIII Liceum Ogólnokształcące powstałe w roku 1992. Wtedy też powstał Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5, w którego skład weszło powyższe liceum i Szkoła Podstawowa nr 107.

Reforma systemu oświaty w roku 1999 spowodowała likwidację Szkoły Podstawowej nr 107 i utworzenie na jej miejsce 39 Publicznego Gimnazjum.

XLIII LO i 39 Gimnazjum tworzyły Zespół Szkół Ogólnokształcących.

W roku 2013 społeczność szkolna uroczyście obchodziła 100-lecie szkoły.

Po ustaniu funkcjonowania publicznego Gimnazjum nr 39 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących , w roku 2019, w budynku szkoły przy ulicy Królewskiej pracuje XLIII Liceum Ogólnokształcące imienia Juliana Tuwima.

Z dziejów szkoły przy ulicy Królewskiej.

1910 r.  - władze samorządowe Chojen podjęły starania o utworzenie szkoły powszechnej.

Chojny były wówczas niezbyt dużą podłódzką miejscowością. Wraz z rozwojem Łodzi rozwijały się też Chojny. Zwiększająca się liczba mieszkańców Chojen spowodowała, że wielką potrzebą stała się szkoła dla ich dzieci.

1912 r. – kuratorium w Warszawie wydało zezwolenie na utworzenie szkoły w Chojnach.

1913 r. – pierwsza wzmianka o szkole powszechnej w Starych Chojnach.

1914 r. – w szkole uczyło dwóch nauczycieli i swoje lokum miała przy ulicy Brzozowej ( dziś Gościnna). Jest to teren obecnego XLIII Liceum Ogólnokształcącego. Szkoła przetrwała wojenne i powojenne burze. Ze względu na fakt, iż dzieci w Chojnach przybywało, władze lokalne postanowiły przystąpić do budowy dużego i nowoczesnego budynku. Fundusze na jego budowę zbierano z różnych źródeł. Niebagatelną kwotę stanowiły składki mieszkańców Chojen.

1933 r. – przeniesienie szkoły do nowego budynku przy ulicy Królewskiej 15.

1936 r. – otwarcie kolejnej Szkoły Powszechnej w budynku przy ulicy Królewskiej 13. Od  tego roku szkoła nosiła imię Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

1937 r. – w budynkach szkół przy ulicy Królewskiej działały szkoły nr 2 i nr 4. Były one szkołami koedukacyjnymi.

1939 - 1945  -  lata II wojny światowej przerwały nauczanie w szkołach.

1945 r.  – otwarcie  budynku szkoły dla uczniów po II wojnie światowej. Mieściło się w nim kilka szkół. Między innymi Szkoły Towarzystwa Przyjaciół Dzieci nr 9 i 10.

1952 – 1953 – dobudowana została, do połączonych łącznikiem budynków szkół, sala gimnastyczna.

Od początku lat pięćdziesiątych w szkole przy ulicy Królewskiej miało swoją siedzibę Liceum Ogólnokształcące. Początkowo było to liceum Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, następnie nadano mu numer XVI.

W roku 1957 powołano do życia , w miejsce innych szkół powszechnych, podstawowych,  Szkołę Podstawową nr 107. Nadano jej wkrótce imię Juliana Tuwima.

1958 r. – pierwsi absolwenci liceum zadali egzamin maturalny.

1959 r. – XVI Liceum Ogólnokształcącemu nadano imię Henryka Sienkiewicza.

Pod koniec lat siedemdziesiątych ze względu na niż demograficzny XVI LO zostało rozwiązane. W szkole przy ulicy Królewskiej13/15 działała Szkoła Podstawowa nr 107.

1992 – powołanie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5, w skład którego weszły, Szkoła Podstawowa nr 107 i ponownie utworzone liceum ogólnokształcące, któremu władze samorządowe Łodzi nadały numer  XLIII .

1996 r. – pierwszy egzamin dojrzałości w XLIII LO.

1999 r. – postawienie Szkoły Podstawowej nr 107 w stan likwidacji i utworzenie w jej miejsce  Publicznego Gimnazjum nr 39, które wraz XLIII Liceum Ogólnokształcącym tworzyły Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Łodzi.

2000 r. – w liceum powstały klasy sportowe o profilu lekkoatletycznym.

2001 r. – Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 5 nadano imię Juliana Tuwima.

2008 r. – szkoła ma  nowe boisko wielofunkcyjne.

W Publicznym Gimnazjum nr 39 utworzono pierwsza klasę sportową o specjalności piłka ręczna.

2008 r. – uroczystość 95-lecia powstania szkoły.

2009 r. – w XLIII Liceum Ogólnokształcącym powstała klasa integracyjna.

2013 r. – uroczyste obchody stulecia szkół przy ulicy Królewskiej.

2019 r. – rozwiązanie Publicznego Gimnazjum nr 39 oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5.

W szkole przy ulicy Królewskiej kontynuuje pracę XLIII Liceum Ogólnokształcące imienia Juliana Tuwima.